Tineke Kraft – van der Wilk (1929 – 2016)

Vandaag bereikt me het bericht dat Tineke Kraft – van der Wilk is overleden. Ze is 87 jaar geworden.

Tineke en ik werkten een aantal jareTineke Kraft-Van der Wilkn heel prettig samen in Amsterdam. Zij als hoofdleidster van Montessorikleuterschool De Zilvermeeuw en ik als schoolhoofd van de 5de Openbare Lagere Montessorischool. Onze scholen waren gevestigd in een als Montessorischool ontworpen gebouw. Dat betekende onder meer dat de kleuterschool en de lagere school samen een gebouw huisden. En dat er grote lokalen waren met keukentjes, een rustkamer en een groot werkoppervlak. Bijzonder voor Tineke was dat haar vader als architect had meegewerkt aan het ontwerp van de school.

Ik herinner me onze samenwerking als bijzonder prettig. Tineke was een rustige ingetogen vrouw met een een perfect getimed gevoel voor humor. Als het nodig was dan hield ze me trefzeker op het juiste spoor. Ik was jong – 25 jaren oud – schoolhoofd geworden en kon haar bescheiden gebrachte correcties goed gebruiken.

Ik spreek van de tijd voor de Wet op het Basisschool. Kleuteronderwijs en Lager Onderwijs waren in twee aparte schoolwetten geregeld. Samenwerken tussen een kleuterschool en een lagere school was helemaal niet zo vanzelfsprekend. Al was het bij Montessorischolen in Amsterdam wel gebruikelijk. Zeker in het openbaar onderwijs.

We spraken elkaar voor het laatst bij de heropening van de school in 2009. Kort daarna verhuisde ze naar een verzorgingshuis in Brabant. Tenslotte werd ze opgenomen in de gesloten afdeling van dat huis. Haar echtgenoot, met wie ze op latere leeftijd trouwde, was toen al overleden. Tijdens ons laatste gesprek haalden we herinneringen op aan de ‘goeie ouwe tijd’. Over haar vakanties in een Volkswagentje naar Noorwegen. Helemaal naar de Noordkaap via wegen die soms meer op karrensporen leken dan op een weg voor auto’s. De buitenkant van het kevertje was veranderd in een soort kippenhok van hout en gaas om de stenen, die op dit soort wegen soms om je oren vlogen, tegen te houden om de ruiten en koplampen heel te houden.

Op haar rouwcirculaire staat Leer mij het zelf te doen was haar motto. Heel bijzonder, heel gewoon. Gewoon een heel bijzonder mens.

Ik ben het daar helemaal mee eens. Tineke is in besloten kring gecremeerd.

1 Reactie

  1. Jan Hillegers

    Als opvolger van Fred op de 5e Montessorischool kan ik de woorden van Fred geheel onderschrijven. Een markante persoonlijkheid, waar goed mee samen te werken was. Streng doch rechtvaardig, zo zal ik mij haar herinneren.

    Reageren

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *